REYNOLDS WRESTLING

Bulletin Board

POWERADE
TOURNAMENT
ARCHIVES
 
2017 Powerade Tournament
Team Standings 
Raiders Place 5th
WT. Match/Advancement Information PLACE
106 Adam Wilcox - 9
1st Round
Lost by Dec 8-5 to F. Junko North A
1st Round Consolations
Won by T Fall 15-0 over J. Harris Chestnut Ridge
2nd Round Consolations
Lost by M Dec 9-0 to N. Lukez Pine Richland
DNP
113 Beau Bayless - 10
1st Round
Won by Fall 1:20 over B. Diaz PARK
2nd Round
Won by Dec 3-1 over W. Lutz MONT
Quarterfinals
Won by Dec 1-0 over J. Wilson CC
Semifinals
Lost by Dec 2-1 to J. Dunlop Belle Vernon
6th Round Consolations
Lost by Fall 5:30 to M. Schwartz WYSEM
Consolation Finals - 5th & 6th Place
Lost by Default to B. Wittenberg BATT
6th
120 Andrew Ischo - 10
1st Round
Lost by Fall 5:44 to A. Salas Pine Richland
1st Round Consolations
Won by Dec 12-8 over M. Comini MONT
2nd Round Consolations
Won by Dec 7-6 over Alexander Smith, Colonial Forge - VA
3rd Round Consolations
Lost by M Dec 13-5 to G. Park Brookville
DNP
126 Gage Bayless - 12
1st Round
Won by Fall :37 over J. Berger Pine Richland
2nd Round
Won by Fall 2:47 over T. McKinney EP
Quarterfinals
Lost by T Fall 19-2 to S. Lee Franklin Regiional
4th Round Consolations
Lost by Dec 2-1 TB1 to Noah Myers
DNP

132

Hunter Michaels - 11
1st Round
Won by Fall :33 over Christian Stone, Albert Gallatin
2nd Round
Won by Fall 3:58 over A. Assaf LOCK
Quarterfinals
Lost by T Fall 20-3 to J. Riegel WYSEM
4th Round Consolations
Lost by Fall 1:14 to L. Landefeld North Alle
DNP
138 Cole Matthews - 11
1st Round
Won by T Fall 23-7 over
C. Babcock BENT
2nd Round
Won by Fall :31 over A. Rohrbough UNIV
Quarterfinals
Won by Dec 6-3 over R. Cleary BB
Semifinals
Won by Dec 5-1 over C. Andrews BMcC
Finals
Won by Dec 5-4 UTB over J. Humphreys STALB
1st
145 Chaise Hauck - 12
1st Round
Lost by Dec 6-5 to Luke Montgomery, Bethel Park
1st Round Consolations
Won by Fall 1:55 over N. Bilonick JM
2nd Round Consolations
Won by Dec 7-2 over T. Howard Waynesburg
3rd Round Consolations
Lost by Fall 5:34 to C. Franks Connellsville
DNP
152 Hunter Thompson - 10
1st Round
Won by Fall 5:59 over B. Smink Mifflin County
2nd Round
Lost by M Dec 15-5 to C. Hetrick Brookville
Consolation Pigtails
Won by Fall 2:50 over J. Maddich JM
1st Round Consolations
Won by Dec 9-5 over M. Wyatt BENT
2nd Round Consolations
Lost by Fall 4:56 to G. Martinez OAK
DNP
160 Ben Wilcox - 12
1st Round
Won by M Dec 10-1 over D. Deluca Penn Trafford
2nd Round
Lost by M Dec 11-3 to T. Timmons LOCK
1st Round Consolations
Won by M Dec 14-2 over A. Mele Burrell
2nd Round Consolations
Lost by Dec 4-3 to N. Mankey North Hill
DNP
170 Gavin Wilkerson - 12
1st Round
Won by T Fall 18-3 over Jarrott Ruhl, Saegertown
2nd Round
Won by T Fall 17-2 over K. Bennett MONT
Quarterfinals
Won by Fall 5:06 over A. Garcia OAK
Semifinals
Lost by M Dec 21-12 to D. Tiongson STP
6th Round Consolations
Won by Dec 8-5 over J. McGill Chestnut Ridge
Consolation Finals - 3rd & 4th Place
Lost by Dec 4-2 to J. Hendricks WYSEM.
4th
182 Joel Leise - 12
1st Round
Won by Fall :15 over A. Miller WH
2nd Round
Lost by Dec 5-1 to C. Harlan OAK
2nd Round Consolations
Won by Fall :42 over C. Wood MONT
3rd Round Consolations
Won by Fall 1:12 over Eze Chukwuezi, Colonial Forge - VA
4th Round Consolations
Lost by Dec 6-5 SV to M. McGillick Penn Trafford
DNP
195 Jarod Miller - 11
1st Round
Lost by Dec 9-2 to Y. Salah LOCK
1st Round Consolations
Won by Fall 2:49 over E. Moscat PARK
2nd Round Consolations
Lost by Dec 7-3 to X. Molnar Brookville
DNP
220 Wyatt Owen - 10
1st Round
Lost by Dec 4-0 to J. Urban STP
1st Round Consolations
Lost by Fall 3:34 to L. Miller Franklin Regional
DNP
285 Derek Skeehan - 10
1st Round
Won by Dec 5-1 over T. Labenne Brookville
2nd Round
Lost by Dec 15-5 to B. Furman Canon-McMillan
2nd Round Consolations
Won by Dec 6-1 over D. Tubbs MONT
3rd Round Consolations
Lost by Dec 9-4 to J. Lea Good Cou
DNP