REYNOLDS WRESTLING

Bulletin Board

IRONMAN
TOURNAMENT
ARCHIVES
 
2016 Ironman Tournament
Team Standings 
Reynolds - 16th Place
WT. Match/Advancement Information PLACE
106 Adam Wilcox - 9
1st Round
Lost by M Dec 11-0 to Angelo Rini, St. Edward. OH
1st Round Consolations
Won by Fall :32 over Carter Johnston, Walsh Jesuit, OH
2nd Round Consolations
Lost by Dec 9-4 to Tanner Jordan, St. Paris Graham HS, OH
DNP
113 Beau Bayless - 10
1st Round
Bye
2nd Round
Won by Dec 1-0 over Dylan Burns, Edison (Milan), OH
3rd Round
Lost by M Dec 14-0 to Brakan Mead, Olentangy Liberty (OH)
4th Round Consolations
Lost by Dec 2-0 to Kenny Herrmann, Bethlehem Cathollic HS (PA)
DNP
120 Andrew Ischo - 10
1st Round
Won by Dec 3-2 over Eddie Bolivar, Oak Park and River Forest
2nd Round
Lost by M Dec 15-5 to Michael Madara, Blair Academy, NJ
2nd Round Consolations
Lost by Dec 10-4 SV1 to Andrew Perelka, Brecksville, OH
DNP
126 Gage Bayless - 12
1st Round
Bye
2nd Round
Lost by M Dec 11-2 to Chris Cannon, Blair Academy, NJ
2nd Round Consolations
Bye
3rd Round Consolations
Bye
4th Round Consolations
Lost by Dec 4-0 to Matt Kazimir, St. Edward. OH
DNP

132

Hunter Michaels - 11
1st Round
Bye
2nd Round
Lost by Fall 3:14 to Grant Willits, Pueblo HS (CO)-
2nd Round Consolations
Bye
3rd Round Consolations
Bye
4th Round Consolations

Lost by Dec 7-2 to Luke Carty, Bethlehem Cathollic HS
DNP
138 Cole Matthews - 11
1st Round
Bye
2nd Round
Won by Dec 6-4 SV1 over Christop Donathan, Mason, OH
3rd Round
Won by Dec 8-2 over Joe Romero, Lemoore HS (CA)
Quarterfinals
Won by Dec 9-3 over Sam Dover, St. Edward. OH
Semifinals
Won by Dec 8-2 over Gage Grunden, Defiance, OH
Finals
Lost by Dec 7-5 SV1 to Moises Guillen, Perrysburg, OH
2nd
145 Chaise Hauck - 12
1st Round
Bye
2nd Round
Lost by Dec 7-1 to Quinn Devaney, McDonogh School, MD
2nd Round Consolations
Bye
3rd Round Consolations
Lost by Dec 6-2 SV1 to Chris Hisey, Malvern Prep, PA
DNP
152 Matthew Gosser - 11
1st Round
Lost by Fall 2:41 to David Carr, Perry (Massillon) H.S., O
1st Round Consolations
Lost by Fall 4:28 to Daniel Turco, Ponderosa, CO
DNP
160 Ben Wilcox - 12
1st Round
Lost by Fall :50 to Hunter Bolen, Christiansburg HS (VA)
1st Round Consolations
Lost by Dec 4-0 to Dan Contraguerro, Franklin Regional, PA
DNP
170 Gavin Wilkerson - 12
1st Round
Bye
2nd Round
Won by Fall :40 over Thomas Lambiotte, Parkersburg South HS (WV)
3rd Round
Won by Dec 8-4 over Jake Hendricks, Wyoming Seminary, PA
Quarterfinals
Lost by Dec 6-5 to Casey Cornett, Simon Kenton HS (KY)
6th Round of Consolations
Won by Dec 7-3 over Keysean Amison, Sandusky Perkins, OH
7th Round of Consolations
Lost by Dec 5-1 to Trevor Lawson, Olentangy Liberty (OH)
7th & 8th Place Consolation Finals
Lost by Fall 3:12 to Joey Baughman, Wadsworth, OH
8th
182 Joel Leise - 12
1st Round
Won by Fall over Hunter DeLong, Parkersburg South HS (WV)
2nd Round
Lost by Dec 5-1 to Jared Ball, Hilliard Darby HS
2nd Round Consolations
Won by M Dec 8-0 over Austin Esposito, Marmion Academy, IL
3rd Round Consolations
Won by Fall 3:47 over Zach Blackiston, Perry (Massillon) H.S., OH
4th Round of Consolations
Won by Dec 3-1 over Austin Cooley, Wyoming Seminary, PA
5th Round of Consolations
Lost by Fall 4:13 to Trevor Nichelson, Ashland-Greenwood HS (Neb)
7th & 8th Place Consolation Finals
Won by Dec 4-3 over Cole Fitzpatrick, Olentangy Liberty (OH)
7th
195 Jarod Miller - 11
1st Round
Lost by Dec 8-6 to Cam King, Elyria, OH
1st Round Consolations
Bye
2nd Round Consolations
Lost by Fall 2:21 to Chase Newton, Perrysburg, OH
DNP
220 Wyatt Owen - 10
1st Round
Lost by Fall 1:22 to Isaiah Jones, Benedictine Prep HS, (VA)
1st Round Consolations
Lost by Fall 3:00 to Garret Wolfe, Parkersburg South HS (WV)
DNP
285 Derek Skeehan - 10
1st Round
Won by Dec 5-1 over Mike McNicholas, Montini Catholic, IL
2nd Round
Lost by Fall :58 to Seth Janney, Malvern Prep, PA
2nd Round Consolations
Won by Fall 3:54 over Khrizdon VanHoose, St. Paris Graham HS, OH
3rd Round Consolations
Lost by Dec 5-0 to Austin Gillham, Sultana HS (Ca)
DNP