REYNOLDS WRESTLING

Bulletin Board

POWERADE
TOURNAMENT
ARCHIVES
 
2015 Powerade Tournament
Team Standings
Raiders Place 5th
WT. Match/Advancement Information PLACE
106 Beau Bayless - 9
Round of 32
Won by Fall 1:03 over Sam Ulery Connellsville
Round of 16
Won by Dec 1-0 over Levi McCormick  Cabell Midland
Quarterfinals
Lost by Dec 3-1 to B. Kassis Parkland
Consolation Round of 8 #2
Lost by Dec 3-1 to K. Kunselman Brookville
DNP
113 Andrew Ischo - 9
Round of 32
Lost by M Dec 8-0 to Luke Pipa Bishop McDevitt
Consolation Round of 32 #2
Bye
Consolation Round of 16 #1
Lost by Dec 5-1 to C. Morris Waynesburg
DNP
120 Gage Bayless - 11
Round of 32
Won by Fall :52 over Jake Cook Lockport
Round of 16
Won by Fall 3:37 over T. Hughes Latrobe
Quarterfinals
Lost by Dec 5-0 to H. Baxter Pine Richland
Consolation Round of 8 #2
Won by Dec 3-1 over C. Sanchez Good Counsel - MD
Consolation Round of 4
Lost by M Dec 9-0 to Z. Ortman Parkland
Consolation Finals - 7th Place
Lost by Dec 1-0 to C. Morris Waynesburg
8th
126 Cole Matthews - 10
Round of 32
Won by Fall 4:22 over Trey Weinell Derry
Round of 16
Won by Fall 5:21 over D. Maver DePaul Cat
Quarterfinals
Won by Dec 9-3 over J. Casey Bound Broo
Semifinals
Won by Dec 8-3 over Z. Atencio Plainview - OK
Finals
Lost by Dec 4-1 to J. Riegel Wyoming Seminary
2nd

132

Seth Hogue - 12
Round of 32
Won by M Dec 9-0 over Jarrott Ruhl Saegertown
Round of 16
Won by Dec 5-1 over C. Ciotti Erie McDowell
Quarterfinals
Won by Dec 3-2 over vs J. McGill Chestnut Ridge
Semifinals
Lost by Dec 6-1 to T. Ortz Brookville
Consolation Semifinals
Lost by Dec 8-3 to T. Olson Wyoming Seminary
Consolation Finals - 5th Place
Lost by Fall 5:00 to N. Farro Delbarton - NJ
6th
138 Chaise Hauck - 11
Round of 32
Won by Fall 5:26 over Caleb Salvi Norwin
Round of 16
Lost by M DEc 12-2 to Luke Pletcher Latrobe
Consolation Round of 16 #2
Lost by M Dec 13-3 to J. Johnson Bishop McDevitt
DNP
145 Hunter Michaels - 10
Round of 32
Lost by Dec 9-3 to Bryce Butler Connellsville
Consolation Round of 32 #2
Bye
Consolation Round of 16 #1
Won by Fall 1:41 over A. Mele Burrell
Consolation Round of 16 #2
Won by Dec 7-4 over D. Simmerman Saegertown
Consolation Round of 8 #1
Lost by Fall :47 to C. Aaron Brookville 
DNP
152 Damion Gearhart - 11
Round of 32
Lost by Fall 2:14 to Stephan Glasgow Bound Brook
Consolation Round of 32 #2
Bye
Consolation Round of 16 #1
Won by Fall over K. Turcovsky Norwin
Consolation Round of 16 #2
Lost by Fall 1:00 to D. Casto Erie McDowell
DNP
160 Ben Wilcox - 11
Round of 64
Lost by Fall :53 to Tom Starr Kiski Area
Consolation Round of 32 #1
Bye
Consolation Round of 32 #2
Lost by M Dec 12-0 to T. Johnson Huntington - WV
DNP
170 Joel Leise - 11
Round of 64
Won by Fall :59 over Peter Klein Franklin Regional
Round of 32
Won by Fall :58 over Jimmy Demore  Shaler
Round of 16
Lost by T Fall 15-0 to N. Stewart Mifflin County
Consolation Round of 16 #2
Won by Fall 2:21 over P. McClellan Altoona
Consolation Round of 8 #1
Won by Fall 3:36 over E. Wentz Ceder Cliff
Consolation Round of 8 #2
Lost by M Dec 10-2 to M. McGillick Penn Trafford
DNP
195 Derek Skeehan - 9
Round of 32
Lost by Dec12-6 to Nick Konyk Canon-McMillan
Consolations Round of 32 #1
Bye
Consolation Round of 32 #2
Won by Fall 2:26 over Z. Satre St. Albans
Consolation Round of 16 #1
Lost by Dec 3-2 UTB to S. Lesinski Waynesburg
DNP
220 Cole Rickert - 11
Round of 32
Won by Fall 2:55 over S. Dadio Pennridge
Round of 16
Won by Fall 6:00 over N. Wiencek Derry
Quarterfinals
Lost by Fall :59 to J. Meyer Moeller - OH
Consolation Round of 8 #2
Lost by Dec 3-2 to A. Moses Burrell
DNP
285 Gene Ringer - 12
Round of 32
Won by Fall 4:42 over Michael Biblehimer Montoursville
Round of 16
Won by Dec 1-0 over J. Clark Shaler
Quarterfinals
Won by Fall 4:16 over R. Tucker Lockport - IL
Semifinals
Lost by Dec 1-0 to R. Tucker Lockport - IL
Consolation Semifinals
Lost by Dec 2-1 to B. Furman Canon-McMillan 
Consolation Finals - 5th Place
Won by Fall 4:20 over D. Fagan Plainview - OK
5th