REYNOLDS WRESTLING

Bulletin Board

IRONMAN
TOURNAMENT
ARCHIVES
 
2015 Ironman Tournament
Team Standings  
1. Wyoming Seminary, PA 171.0
2. Blair Academy, NJ 146.0
3. Graham, OH 126.5
4. Montini Catholic, IL 118.5
5. St. Edward. OH 99.0
6. Belle Vernon, PA 84.0
7. Malvern Prep, PA 77.5
8. Delta, OH 76.0
9. Marmion Academy, IL 73.0
10. Reynolds, PA 61.0
WT. Match/Advancement Information PLACE
106 Beau Bayless - 9
1st Round
Won by Dec 4-3 TB-1 over Ronnie Pietro - Dayton Christian OH
2nd Round
Won by  Dec 5-0 over Colton Yapoujian - Pomona, CO
Quarterfinals
Lost by Fall 1:20 to Joey Melendez - Montini Catholic, IL
4th Round Consolations
Lost by Dec 2-1 UTB to Gabe Tagg - Brecksville, OH
DNP
113 Andrew Ischo - 9
1st Round
Lost by Fall (3rd) to
Real Woods -  Montini Catholic
1st Round Consolations
Bye
2nd Round Consolations
Bye
3rd Round Consolations
Won by Dec 5-4 over Darese Sparkman - Massillon Perry, OH
4th Round Consolations
Lost by Dec 7-3 to
Ronald Stewart - Maplewood, MO
DNP
120 Gage Bayless - 11
1st Round
Bye
2nd Round
Won by
Fall 2:51 over Karl Lindsey - McDonough, MD
3rd Round
Lost by T Fall 22-7 to Jack Mueller - Trinity Christian, TX
4th Round Consolations
Won by Fall :38 over
Cullan Kopen - Massillon Perry, OH
5th Round Consolations
Won by Dec 5-0 over Tino Lopez - San Marino, CA
6th Round Consolations
Lost by Dec 2-0 to Tony DeCesare - Padua Franciscan, OH
DNP
126 Cole Matthews - 10
1st Round
Won by Dec 8-5 over Brandon Randolph - Wadsworth, OH
2nd Round
Won by Fall :54 over Marco Regalbuto - Brecksville, OH
3rd Round
Won by Dec 4-2 over Allan Hart - St. Edwards - OH
Quarterfinals
Won by Dec 2-0 over Nick Lattanze - Malvern Prep, PA
Semifinals
Won by Fall 5:48 over Alex Mackall - Walsh Jesuit, OH
Finals
Lost by Dec 8-6 to Tariq Wilson - Steubenville, OH
2nd

132

Chaise Hauck - 11
1st Round
Lost by M Dec 15-5 to or dec. to Ryan Thomas - St. Paris Graham
1st Round Consolations
Won by Dec 6-0 over Dillon Wingo - Broken Arrow, OK
2nd Round Consolations
Lost by Dec 3-0 to
Dylan Thurston - Washington, IL
DNP
138 Seth Hogue - 12
1st Round
Bye
2nd Round
Won by Dec 9-7 over James Wimer - Central Crossing, OH

3rd Round
Lost by Dec 11-5 to Jaime Hernandez - Oak Park River, IL
4th Round Consolations
Won by M Dec 13-2 over Shane Brackup - Blair Academy
5th Round Consolations
Lost by Dec 5-4 to Moises Guillen - Perrysburg, OH
DNP
145 Hunter Michaels - 10
1st Round
Lost by Fall 2:52 to Ben Anderson - Pleasant Grove, UT
1st Round Consolations
Lost by T Fall 17-0 to Ben Gore - Orting, WA
DNP
152 Matthew Gosser - 10
1st Round
Lost by Fall 1:43 to Jack Conway - St. Edward. OH
1st Round Consolations
Lost by Fall :38 to Al Ciccitto - The Phelps School, PA
DNP 
160 Ben Wilcox - 11
1st Round
Bye
2nd Round
Lost by Dec 7-2 to
Riley DeMoss - Marmion Academy, IL
2nd Round Consolations
Bye
3rd Round Consolations
Lost by M Dec 14-4 to Jake Little - Massillon Perry, OH
DNP
170 Joel Leise - 11
1st Round
Won by Dec 2-1 over Paul Hutton - Good Counsel, MD
2nd Round
Lost by Dec 9-4 to Koy Wilkinson - Pleasant Grove, UT
2nd Round Consolations
Lost by M Dec16-4 to
Rolliann Sturkey - Oak Park River, IL
DNP
220 Cole Rickert - 11
1st Round
Bye
2nd Round

Lost by M Dec 13-4 to Seth Janney - Malvern Prep, PA
2nd Round Consolations
Won by Fall :22 over
AJ Dinatale - Franklin Regional, PA
3rd Round Consolations
Lost by Dec 12-5 to Brandon Closson - Pleasant Grove, UT
DNP
285 Gene Ringer - 12
1st Round
Won by Dec 5-3 over Nick Newport - Graham, OH
2nd Round
Won by Dec 3-2 UTB over
Ian Williams - Benedictine Prep, VAvs 2nd Quarterfinals
Lost by Dec 9-2 to Kameron Teacher - Central Crossing, OH
5th Round Consolations
Lost by Dec 3-1 to Neil Putnam - Blair Academy, NJ
Consolation Finals 7th & 8th
Won by Dec 4-2 SV-1 over Jonathan Floyd - Springboro, OH
7th